
- Ágazat: Gazdálkodás és menedzsment
- A szakma azonosító száma: 5 0411 09 02
- A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje: 5
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje: 5
Képzési idő: 5 év
A technikus képzésről
A technikum 5 éves képzési idejű intézmény:
- A 9-10. évfolyamon az általános műveltséget megalapozó oktatás mellett ágazati alapozó képzés is folyik, amely ágazati alapvizsgával zárul.
- A 11-13. évfolyamon az általános érettségire történő felkészítés mellett már a tanuló által választott szakmára specializált szakmai képzés folyik.
- A évfolyam végén csak három kötelező tantárgyból (magyar nyelv- és irodalom, történelem, matematika) tesznek a tanulók előrehozott érettségi vizsgát.
- A technikumi képzés a 13. évfolyam végén zárul, ahol a fiatalok:
- technikusi szakképesítést szereznek, amely egyben emelt szintű érettségi vizsgának minősül,
- idegen nyelvből is érettségizve általános érettségi bizonyítványt szereznek.
- A kötelező érettségi vizsgatárgyakból az érettségi vizsgakövetelmények egységesek, továbbra sincs külön gimnáziumi illetve technikumi érettségi, a követelményszint azonos.
- Az állam a technikumi tanulmányokat törvényben garantált mértékű ösztöndíjrendszerrel támogatja:
- a 9-10. évfolyamon a tanulók egységes ágazati alapösztöndíjban részesülnek (havi összege a minimálbér 5%-a)
- a 11-13. évfolyamon a diákok tanulmányi eredményük függvényében szakképzési ösztöndíjban részesülnek (havi összege a minimálbér 5-35%-a)
- a hátrányos helyzetű vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult tanuló szociális ösztöndíjban is részesülhet
(havi összege a minimálbér 20%-a)
a technikusi oklevelet szerzett tanuló egyszeri pályakezdési juttatásban részesül (a szakmai vizsga eredményétől függően a minimálbér 80-180%-a)
A technikum elvégzése után a fiatal lehetőségei:
- A technikusi oklevél birtokában elhelyezkedik a munkaerőpiacon;
- A technikusi oklevél és az érettségi bizonyítvány birtokában az adott ágazatnak megfelelő szakirányban továbbtanul (akár külön felvételi vizsga nélkül) felsőoktatási intézményben;
- Az érettségi bizonyítvány birtokában továbbtanul nem szakirányú felsőoktatási intézményben
A szakképesítéssel betölthető munkakör(ök):
- Konferencia- és rendezvényszervező
- Személyi asszisztens
- Titkár(nő)
- Általános irodai adminisztrátor
- Gépíró, szövegszerkesztő
- Adatrögzítő, kódoló
- Könyvelő (analitikus)
- Bérelszámoló
- Pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor
- Könyvelői adminisztrátor
- Készlet- és anyagnyilvántartó
- Humánpolitikai adminisztrátor
- Iratkezelő, irattáros
A szakképesítés munkakörének leírása:
A vállalkozás ügyintézői feladatait jellemzően a kkv. szektorban látja el. Ellátja a vállalkozás ügyviteli feladatait, szakmai útmutatás alapján közreműködik a pénzügyi feladatok teljesítésében.
Kapcsolatot tart a munkatársakkal, ügyfelekkel, az ehhez szükséges iratokat, leveleket, dokumentumokat elkészíti, kezeli.
Vezetői iránymutatásnak megfelelően közreműködik a vállalkozás szabályzatainak elkészítésében, figyelemmel kíséri azok változásait.
Nyilvántartásokat vezet a megrendelésekről, szerződésekről, bejövő számlákról. Ellátja az értékesítéssel kapcsolatos rábízott feladatokat. Egyezteti a bejövő és kimenő számlákat.
Szakmai útmutatással részt vesz a hitelezés és pénzügyi tervezés előkészítésében. Az előírásoknak megfelelően elvégzi a költségszámítási feladatokat, a leltározást és az ehhez kapcsolódó feladatokat megszervezi. A vállalkozás szabályzatainak megfelelően ellátja a finanszírozási feladatok adminisztratív részfeladatait.
Közreműködik a vállalkozás üzleti tervének elkészítésében. Kezeli az egyes projektekhez kapcsolódó elektronikus nyilvántartásokat, iratanyagokat. Előkészíti a munkaerő-gazdálkodással kapcsolatos nyilvántartásokat, azokat kezeli és rendszerezi.
Ellátja a könyveléshez, ellenőrzéshez kapcsolódó vállalkozáson belüli teendőket. Jogszabályi előírásnak megfelelően elkészíti a vállalkozás bevallásait, azokat szakmai ellenőrzés után elektronikus úton beküldi és részt vesz a hatósági ellenőrzések lebonyolításában.
Feltérképezi és nyomon követi az aktuális támogatási lehetőségeket. Használja a feladatellátáshoz szükséges irodai eszközöket és ügyviteli szoftvereket. Ellátja a feladatkörébe tartozó irodai készletgazdálkodási, és reprezentációs feladatokat.
Üzleti célú rendezvényeket, megbeszéléseket szervez, ennek dokumentációját elkészíti és kezeli. Betartja az adatok és üzleti titkok védelemére, valamint az információ biztonságra vonatkozó előírásokat.